UBS 300 posiłków dla potrzebujących - catering obiadowy

Niespodzianka

W związku z epidemią nasza Spółdzielnia straciła większość zleceń i planowanych usług. Z kalendarza zniknęły usługi konferencyjne, serwisy kawowe, lunche, wielkanocne spotkania i prawie wszystkie rezerwacje komunijne. Niespodziewanie kalendarz wypełniony po brzegi zrobił się zupełnie pusty. Wtedy los przygotował dla nas jeszcze jedną niespodziankę ale tym razem już bardzo miłą. Firma UBS przekazała naszej Spółdzielni 80 000 zł na obiady dla osób starszych, niesamodzielnych, wykluczonych i naprawdę potrzebujących. Ta ogromna kwota jest równowartością aż 4000 ciepłych obiadów dostarczanych pod same drzwi konsumentów.

Model Partnerstwa Międzysektorowego

W tym momencie rozpoczęła się lawina dobrych zdarzeń, która pozwoliła nam patrzeć w przyszłość z nieśmiałym optymizmem. Stworzył się niemal idealny model partnerstwa międzysektorowego, który nastawiony jest na realizację wysokiego celu społecznego. Współpraca pomiędzy:

  • sektorem Ekonomii Społecznej, której częścią jest nasza Spółdzielnia Socjalna Równość
  • firmą UBS w ramach Społecznej Odpowiedzialności Biznesu
  • sektorem nauki za sprawą UPJPII ( w budynku Uniwersytetu mieści się nasza siedziba dzięki uprzejmości władz zostaliśmy tymczasowo zwolnieni z czynszu)
  • sektorem pozarządowym za pośrednictwem wolontariuszy Doctros Africa
  • wolontariuszami z facebookowej grupy Widzialna Ręka
  • oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Zespołem Psychiatrii Środowiskowej, które stworzyły listę potrzebujących osób.

Ciepły posiłek z dostawą pod drzwi

Środki finansowe mające na celu wsparcie potrzebujących osób starszych, samotnych i niesamodzielnych, dla których ciepły obiad jest czymś wyjątkowym stały się Ambasadorem Dobra, z którego obecnie czerpie bardzo duża grupa odbiorców.  Posiłki docierają do Klientów Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Filia 6, Filia 2, Filia 8, Filia 5, Filia 7,  do korzystających uzależnionych osób z Monaru Drop In Krakowska 19 oraz do osób korzystających z Psychiatrycznych Zespołów Leczenia Domowego. Codziennie wydawanych jest 115 posiłków do ponad 70 adresów! Obiady dowożą nasi pracownicy oraz wolontariusze. W zamian za ich dobre serducho zapewniamy im ciepły posiłek, zwrot kosztów za paliwo i wszelkie środki ochrony osobistej.

Pozytywny efekt domina

W czasach epidemii koronawirusa i kwarantanny funkcjonowanie przedsiębiorstw jest niesamowicie trudne. Wymaga niezwykłej elastyczności i dynamiki działań. W przypadku przedsiębiorstw społecznych, zatrudniających osoby chorujące psychicznie ( a takim jest nasza Spółdzielnia) , ta trudność ma wymiar podwójny. Z jednej strony walka o zachowanie płynności finansowej, wszystkich etatów i możliwie normalnego funkcjonowania a z drugiej strony strach o osoby niepełnosprawne, dla których funkcjonowanie w nowej, z goła abstrakcyjnej, rzeczywistości jest pełne niepewności. Wsparcie finansowe od firmy UBS sprawiło, że Spółdzielnia ma zlecenia a Pracownicy realną pracę, która jest im potrzebna do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Natomiast efektem głównym tego pozytywnego efektu domina są osoby potrzebujące i niesamodzielne, które otrzymują codziennie ciepły posiłek i regularny kontakt z drugim człowiekiem – dający poczucie bezpieczeństwa.

Wdzięczność prosto z serca

Chyba najlepszym dowodem na powodzenie całej akcji są informacje zwrotne od osób, które otrzymują obiady lub mają z nimi bezpośredni kontakt.

  • W wypowiedziach pracowników socjalnych wszystkich Filii MOPS słyszmy mnóstwo pozytywnej energii. Osoby potrzebujące przekazują im „że taki obiad to dla wielu luksus, na który nawet na święta nie mogą sobie pozwolić” oraz , że „posiłki są tak duże, że na nas dwoje wystarczy jedna porcja – a drugą może przekazać komuś innemu potrzebującemu” ( tak tez zrobiliśmy). Widać, że radość sprawia ciepły obiad ale również to, że ktoś do nich zapukał i o nich pomyślał. Takie proste a jednak takie trudne.
  • Wolontariusze dowożący posiłki są  pełni radości w związku z wypowiedziami osób korzystających z posiłków – opowiadają o wzruszeniu, łzach z radości, laurkach od dzieci . Wiemy również, że niekiedy dowożą im również zakupy lub wykupują potrzebne leki.
  • Zespół Drop IN Monar w ramach wdzięczności za wsparcie przekazał nam odręcznie napisane podziękowania i bardzo dużą ilość ręcznie uszytych maseczek, które służą zabezpieczaniu całego personelu
  • Na koniec również słowa wdzięczności od naszej Spółdzielni, kiedy firma UBS przekazała nam 1000 zł na środki bezpieczeństwa dla naszych pracowników. Niby niewiele a jednak tak dużo!  Sam fakt, że ktoś zatroszczył się również o nasze bezpieczeństwo był ogromnie wspierający.

Podsumowując, UBS przekazało nam środki, które zadziałały wielotorowo. Wsparły naszą Spółdzielnię, zapewniły posiłki osobom potrzebującym i dodatkowo aktywizowały środowisko wolontariatu. Oczywiście pragniemy aby stan epidemii jak najszybciej się skończył jednak takie inicjatywy niech trwają jak najdłużej!

Zobacz również

Catering grillowy dla wegan i wegetarian

Chociaż tradycyjnie grill kojarzy się z kiełbaskami i karkówką, to wcale nie oznacza, że weganie i wegetarianie nie znajdą na nim nic dla siebie. Coraz więcej osób decydując się na ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie produktów pochodzenia zwierzęcego ze swojej diety, szuka smacznych i zdrowych alternatyw. Przedstawiamy więc kilka pomysłów na potrawy z grilla dla wegan […]

więcej

Co włożyć do koszyczka Wielkanocnego?

Chociaż koszyczek Wielkanocny przygotowujemy co roku, to nie zawsze pamiętamy co do niego włożyć. Powinniśmy wypełnić go pokarmami, które poświęcimy w Wielką Sobotę i podzielimy się nimi podczas Wielkanocnego Śniadania. Święconka, bo tak inaczej nazywamy koszyczek wielkanocny, to jeden z kluczowych symboli wielkanocnych. Co wkładamy do koszyczka Wielkanocnego? Z naszą listą przygotujesz go krok po […]

więcej

Dania, sałatki i przekąski, czyli menu na ostatki

Ostatki to wyjątkowy czas radości i celebrowania, który poprzedza okres Wielkiego Postu. To idealna okazja, aby zaszaleć w kuchni i przygotować wyjątkowe menu, które umili te chwile, zanim nadejdzie czas wstrzemięźliwości i refleksji. Przedstawiamy więc inspiracje na różne dania na ostatki! Co może znaleźć się w menu? Pyszne ciasta i ciasteczka, sałatki pełne smaku oraz […]

więcej
Go Top