English below!

Przed budynkiem Dworca Głównego, na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Krakowie, stanęły białe namioty. To miejsce, gdzie na Uchodźców czeka ciepła zupa i chwila wytchnienia. Serwowane posiłki pochodzą od przedsiębiorstw społecznych, które wspólnymi siłami próbują pomóc. Właśnie dlatego powstała Koalicja przedsiębiorstw społecznych na rzecz wsparcia Uchodźców z Ukrainy. Tworzą ją trzy podmioty:

Spółdzielnia Socjalna Równość z siedzibą w Krakowie – Teresa Misina, Jacek Misina

Spółdzielnia Socjalna Ognisko – Marcin Szczypczyk

On Life Fundacja Przedsiębiorstwo Społeczne – Damian Orlof i Łukasz Zając

Nasze działania w ramach Koalicji :

 • Nasz maksymalny potencjał może wynosić nawet 3000 gorących posiłków dziennie
 • Na chwilę obecną, od 14 marca 2022 roku wydajemy 150 l zupy na dobę. Naprzemiennie gotują ją wszystkie, trzy przedsiębiorstwa. Środki na ten cel pochodzą z budżetu Miasta Krakowa.
 • Struktura logistyczna jest ustalana na bieżąco w zależności od potrzeb, które dynamicznie się zmieniają.
 • Posiłki wydawane są w namiocie żywieniowym na Placu Jana Nowaka Jeziorańskiego przed budynkiem Dworca Kolejowego w godzinach od 21:00 do 12:00. Ciężar 15 godzinnych, nocnych zmian, wzięło na swoje barki przedsiębiorstwo On Life Fundacja. Siedem dni w tygodniu czekają na posterunku i są gotowi do pomocy.
 • Wsparciem dla osób wydających posiłki jest zorganizowany przez nas wolontariat do obsługi uchodźców. Włączyli się do niego studenci oraz pracownicy firm komercyjnych w ramach wolontariatu pracowniczego. Łącznie jest to około 50 osób, które od 21.03.2022 roku wspiera całą akcję.
 • Jesteśmy otwarci na poszerzenie naszej współpracy z innymi przedsiębiorstwami Ekonomii Społecznej, które chciałyby się zaangażować w pomoc dla uchodźców z Ukrainy

Nasze inne działania na rzecz uchodźców  :

 • Od 05.03.2022 roku dostarczamy codziennie, siedem dni w tygodniu, około 50 obiadów do jednego z krakowskich, miejsc noclegowych Caritas dla uchodźców na ulicy Żywieckiej. Jest to niespełna 60 obiadów. Zupa, drugie danie oraz dodatki.
 • Od 05.03.2022 W naszym studenckim bufecie, na ulicy Bernardyńskiej 3, przyjmujemy rodziny ukraińskie. W ciepłym miejscu mogą zjeść pełny, dwudaniowy obiad oraz napić się kawy lub herbaty (pozyskane środki własne i kupony Caritas).
 • Dostawa 20 litrów zupy od piątku do niedzieli do Stowarzyszenie Laboratorium Działań dla Pokoju na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy

Zdiagnozowane potrzeby:

Ponieważ jesteśmy na miejscu, z dużą łatwością przychodzi nam diagnozowanie problemów, z którymi borykają się uchodźcy. Na chwilę obecną potrzebne są:
 • Dania jednogarnkowe z wkładką mięsną. Celem nadrzędnym jest to, aby były syte. Choć dostarczana przez nas zupa jest ciepła, to nie zapewnia tak dużo energii, jak ciepłe i gęste danie kociołkowe.
 • II dania obiadowe. Kiedy pojawiają się okazjonalnie, dostarczone przez różne organizacje, zainteresowanie jest ogromnie. Po chwili wszystko znika. Szacujemy, że potrzebne byłoby nawet 4000 dań obiadowych dziennie.
 • Bułki typu sandwich to kolejny produkt, który jest potrzebny. Syta bułka z serem i szynką jest wygodna. Można ją zabrać ze sobą i zjeść o dowolnej porze.  Szacujemy, że kilka tysięcy bułek na dobę będzie optymalną ilością.
 • Warto byłoby również przygotować lunch pakiety podróżne, które uchodźcy mogą zabrać ze sobą, ruszając w dalszą drogę. Dziennie około 800 szt. na dobę
 • Owoce, napoje butelkowane ( woda, soki, jogurty pitne), kawa, herbata i dodatki.
 • Produkty spożywcze dla dzieci. Wszelkiego rodzaju słoiczki, zupki, czy soczki dla najmłodszych.
 • Ogromnie potrzebne są mini pakiety higieniczne ( żele, pasta do zębów, szczoteczka do zębów, mokre chusteczki itp.)
 • Jednorazowe opakowania do wydawania posiłków i napoi, sztućce jednorazowe , worki na śmieci o pojemności 240 i 360 litrów
 • Środki czystości do dezynfekcji i sprzątania namiotu, w którym wydawane są posiłki.
 • UŚMIECH I ŻYCZLIWOŚĆ POMAGAJĄCYCH – BEZCENNE😊

Jeśli chcesz wspierać naszą działalność możesz wpłacić darowiznę na rzecz pomocy Uchodźcom z Ukrainy z dopiskiem : Darowizna wsparcie Ukrainy

Numer rachunku walutowego ( dolar amerykański USD):

19 1240 4533 1787 0011 1269 9465

Numer rachunku walutowego ( euro EUR):

35 1240 4533 1978 0011 1269 9133

Numer rachunku ( PLN)

17 1240 4650 1111 0010 5758 0868

SWIFT/BIC code: PKOPPLPW


Warm soup in tents, or coalition of social enterpreises for Ukrainian Refugees.

In front of Central Station at Cracov Jan Nowak-Jeziorański place, white tents was put up. It’s a place, where Refugees can rest and have a warm soup. Served meals are made by social enterpreises, which, together, try to help. That’s the reasone why this coalition was formed. It includes three enterprises:

Spółdzielnia Socjalna Równość z siedzibą w Krakowie – Teresa Misina, Jacek Misina

Spółdzielnia Socjalna Ognisko – Marcin Szczypczyk

On Life Fundacja Przedsiębiorstwo Społeczne – Damian Orlof i Łukasz Zając

Our another actions within coalition:
 • Our maximal cooking potential can reach about 3000 hot meals daily 
 • At the moment, from march 14th we provide 150 liters of soup daily. Alternately prepared by all three enterprises. It is paid by the town hall of Cracov
 • All the logistic and delivers are in constant dynamic, in depends of the needs.
 • Meals are served in tent on Jan Nowak Jeziorański place from 21:00 until 12:00. Night shifts are covered by On Life Foundation members. They are working seven days a week ready to help everyone who is in need.
 • As a support for serving meals we organize volunteering. Students and workers from local businees offer their time and commitment to help. It’s almost 50 people supporting us from march 21st.
 • We’re open to broaden our partnership with another social enterprises which will be intrested to join us and help the Refugees.
Our another actions dedicated for Refugees:
 • From 5th of March we deliver around 50 dinners to one of Cracov accommodation place run by Caritas. It’s a full dinner delivered daily, seven days a week.
 • In our student’s buffet at Bernardyńska 3 we provide meals for Refugees. They can come, eat, drink hot tea or coffe. We provide free meals paid by donators and also exchange Caritas’s vouchers for free meal.
 • On the weekends (from Friday to Sunday) we deliver  20 liters of soup to Stowarzyszenie Laboratorium Działań dla Pokoju, which also provide accommodation for Refugees.
Our diagnosis of the needs of Refugees
At the moment necessary are:
 • Soups with meat, like strogonoff or bigos. The goal is that is more nutritious than regular soup. It provides more energy.
 • Regular lunch for dinner. When it appears occasionally at the tent, delivered by various organizations, they dissapear in a blink of an eye. We estimate that it will be needed around 4000 lunchbox/day.
 • Sandwiches are another product which is highly wanted. Refugees can take it with themselves and eat it when is needed. Also is good for further journey, as well as bottles with water, juices, sweet bars. Estimation shows that 4000 sandwiches and 800 lunch package for a day will be optimal.  
 • Food products for children. Jars, soups, juices – most of the Refugees are mothers with children.
 • Mini personal hygiene package including toothpaste, gels, toothbrushes, wet wipes. These are necessary within long journey to the west.
 • Disposable packaging for serving meals in the tents.
 • Cleaning products to keep tent safe and disinfected.
 • Smile and kindness of all the people involved in helping – that’s priceless!

If You feel that You want to support our actions for Refugees in Cracov, You can donate us through our bank accounts: Donation “Support Ucraine”

For donations in USD:

PL19 1240 4533 1787 0011 1269 9465

For donations in EUR:

PL35 1240 4533 1978 0011 1269 9133

SWIFT/BIC code: PKOPPLPW

Zobacz również

Catering grillowy dla wegan i wegetarian

Chociaż tradycyjnie grill kojarzy się z kiełbaskami i karkówką, to wcale nie oznacza, że weganie i wegetarianie nie znajdą na nim nic dla siebie. Coraz więcej osób decydując się na ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie produktów pochodzenia zwierzęcego ze swojej diety, szuka smacznych i zdrowych alternatyw. Przedstawiamy więc kilka pomysłów na potrawy z grilla dla wegan […]

więcej

Co włożyć do koszyczka Wielkanocnego?

Chociaż koszyczek Wielkanocny przygotowujemy co roku, to nie zawsze pamiętamy co do niego włożyć. Powinniśmy wypełnić go pokarmami, które poświęcimy w Wielką Sobotę i podzielimy się nimi podczas Wielkanocnego Śniadania. Święconka, bo tak inaczej nazywamy koszyczek wielkanocny, to jeden z kluczowych symboli wielkanocnych. Co wkładamy do koszyczka Wielkanocnego? Z naszą listą przygotujesz go krok po […]

więcej

Dania, sałatki i przekąski, czyli menu na ostatki

Ostatki to wyjątkowy czas radości i celebrowania, który poprzedza okres Wielkiego Postu. To idealna okazja, aby zaszaleć w kuchni i przygotować wyjątkowe menu, które umili te chwile, zanim nadejdzie czas wstrzemięźliwości i refleksji. Przedstawiamy więc inspiracje na różne dania na ostatki! Co może znaleźć się w menu? Pyszne ciasta i ciasteczka, sałatki pełne smaku oraz […]

więcej
Go Top