Wiele osób nie wyobraża sobie świąt bez 12 tradycyjnych potraw wigilijnych. Dla niektórych zjedzenie wszystkich świątecznych potraw to nie lada wyzwanie, dla niektórych to wręcz świątecznych obowiązek, który ma zapewnić pomyślność w nadchodzącym roku. W wielu domach przepisy na tradycyjne potrawy wigilijne to niezmienne receptury przekazywane z pokolenia na pokolenie, dzięki którym przywołujemy miłe wspomnienia pełne ciepła i pysznych świątecznych zapachów. Zanim zasiądziemy do wigilijnego stołu i przełamiemy się opłatkiem składając najbliższym życzenia, musimy się do tego odpowiednio przygotować. Co wybrać i przyrządzić spośród różnych wigilijnych potraw?
Przedstawiamy propozycje, które mogą posłużyć jako inspiracja do stworzenia własnego świątecznego menu.
Spis treści
12 potraw wigilijnych – lista świątecznych pozycji obowiązkowych
- Barszcz czerwony
- Zupa grzybowa
- Karp na wiele sposobów
- Śledzie
- Pierogi z kapustą i grzybami
- Sałatka jarzynowa
- Kutia vs Makiełki – magia maku
- Łazanki z kapustą i grzybami
- Kapusta z grochem
- Makowiec
- Piernik
- Kompot z suszu
12 potraw wigilijnych – lista świątecznych pozycji obowiązkowych
W zależności od regionu czy tradycji panujących w rodzinie lista 12 potraw wigilijnych może się nieco różnić. Jednak bez względu na to co ostatecznie znajdzie się na świątecznym stole, jedno jest pewne – będą smakowały wyjątkowo.
1. Barszcz czerwony
Najczęściej wigilijną wieczerzę rozpoczyna się od podania zupy i w wielu domach wybór pada właśnie na czerwony barszcz. Można podać go oczywiście z uszkami lub drożdżowymi pasztecikami, które ze względu na postny czas, wypełnione są bezmięsnym farszem – np. z grzybami (leśnymi lub pieczarkami) czy kapustą lub połączeniem obu tych składników.
2. Zupa grzybowa
Grzybowa zupa to również jedna z 12 tradycyjnych potraw wigilijnych, bez której wiele osób nie wyobraża sobie świątecznej wieczerzy. Zupa ta bywa podawana solo lub z makaronem np. łazankami, a przygotowana jest ze świeżych lub suszonych grzybów, jak borowiki i podgrzybki. Jedno jest pewne – w wigilijny wieczór smakuje to po prostu wyjątkowo.
3. Karp na wiele sposobów
Jeśli mowa o świątecznych potrawach, na wigilijnym stole oczywiście nie może zabraknąć tradycyjnego karpia. Spośród wielu sposobów jego przygotowania dużą popularnością cieszy się karp smażony na patelni – można przygotować go również w panierce. W wersji na zimno, częstym wyborem jest karp w galarecie. Wcześniej oporządzoną rybę zalewamy warzywnym bulionem wymieszanym z żelatyną, dodajemy warzywa oraz przyprawy i chowamy do lodówki. W nieco innej odsłonie, ale też w galarecie, miłośnikom tej ryby proponujemy karpia po żydowsku – tym razem występuje w towarzystwie migdałów i rodzynek, które nadają mu zupełnie innego charakteru.
4. Śledzie
Przy wyborze 12 tradycyjnych potraw wigilijnych nie możemy zapomnieć o śledziach, choć wiadomo, w każdym domu te tradycyjne mogą się od siebie różnić, a przepisów na nie jest mnóstwo. Z pewnością jednak najpopularniejsze receptury to po prostu śledzie w oleju oraz w śmietanie z dodatkiem cebuli. W gronie wigilijnych przepisów możemy znaleźć również śledzie po kaszubsku czy śledzie z rodzynkami, a nawet z dodatkiem jabłka. Pewnie znajdą się również miłośnicy sałatki śledziowej – śledzia pod pierzynką z dodatkiem buraków i majonezem.
5. Pierogi z kapustą i grzybami
Bez tej pozycji świąteczna lista 12 potraw wigilijnych nie byłaby kompletna. Ważne jest zarówno ciasto, jak i farsz. Owszem, przygotowanie pierogów wymaga nieco zachodu, ale ten wysiłek i oczekiwanie na nie sprawiają, że pierogi smakują jeszcze lepiej. Możemy zaserwować je ugotowane prosto z wody lub po ugotowaniu podsmażyć je na patelni. W niektórych domach pierogi z kapustą i grzybami bywają podawane z barszczem czerwonym zamiast uszek.
6. Sałatka jarzynowa
Najczęściej serwowana sałatka na świątecznym stole. Główne składniki to ugotowane i pokrojone w kostkę warzywa, w której bazę stanowią: ziemniaki, marchewka, groszek, pietruszka, seler, ogórek i majonez. Wersje sałatki jarzynowej mogą się trochę różnić. Niektórzy dodają jajko czy jabłko, a zamiast cebuli dorzucają pora. Najlepiej smakuje, gdy składniki będą miały czas się „przegryźć”, więc często gości na stołach również w kolejnych dniach Świąt Bożego Narodzenia.
7. Kutia vs Makiełki – magia maku
Wigilijny klimat w wielu rodzinach kojarzy się również właśnie ze smakiem maku.
Bazę kutii stanowią ziarna zbóż, a do makiełek wykorzystuje się domowe kluski, makaron typu łazanki lub bułkę. Wspólną podstawą tego wigilijnego deseru jest mak, rodzynki, migdały, włoskie orzechy i miód. Słodki makowy smak można wzbogacić dodając także mieszankę bakalii, wanilię, skórkę z cytryny czy pomarańczy oraz skropić masę odrobiną olejku migdałowego.
8. Łazanki z kapustą i grzybami
Proste, ale jednak wymagające wcześniejszego przygotowania danie wigilijne. Grzyby wymagają moczenia przez kilka godzin, choć niektóre przepisy sugerują nawet zostawienie ich w wodzie na noc. Kapusta kiszona również potrzebuje trochę czasu – dusimy ją z przyprawami i grzybami na patelni czy w garnku, aż zmięknie. Aby przyspieszyć nieco cały proces, do przygotowania potrawy można użyć gotowego makaronu typu łazanki, choć niektórzy – jeśli czas na to pozwala – samemu wyrabiają domowy makaron. Plusem łazanek z kapustą i grzybami jest to, że można przygotować je wcześniej – wręcz na tym zyskają, mając czas na wzmocnienie smaku i nie tracąc przy tym jakości.
9. Kapusta z grochem
Znów nieskomplikowany pod względem składników świąteczny przysmak. Groch potrzebuje namoczenia, aby namiękł i napęczniał przez przynajmniej kilka, a najlepiej kilkanaście godzin. Osobno gotujemy kiszoną kapustę, aż uzyska miękkość. Zarumieniamy cebulkę. Łączymy składniki i dodajemy aromatyczny majeranek, ziele angielskie, laurowe liście i podsmażamy. To danie, jak inne tradycyjne potrawy wigilijne, smakuje dobrze na drugi dzień, gdy składniki zdążą się nieco „przegryźć”. Kapustę z grochem możemy jeść solo lub z chrupiącym chlebem.
10. Makowiec
Kiedy inne tradycyjne potrawy wigilijne już za nami, możemy spokojnie przejść do ciast. Wybór często pada na makowce zawijane w formie rolady, ale spotykany jest również makowiec japoński z dodatkiem jabłek i bakalii, który ma bardziej wilgotną konsystencję.
11. Piernik
Święta Bożego Narodzenia mają także zapach korzennego piernika. Kombinacja przypraw takich jak: wanilia, cynamon, imbir, gałka muszkatołowa, goździki czy kardamon tworzy niepowtarzalny aromat i smak tego ciasta. Można podawać go samego lub przełożonego śliwkowymi powidłami. Po upieczeniu możemy polać go lukrem lub czekoladową polewą i udekorować kandyzowaną skórką z pomarańczy lub siekanymi włoskimi orzechami.
12. Kompot z suszu
Jedni uwielbiają, drudzy za nim nie przepadają. To fakt, kompot z suszu ma specyficzny zapach i smak, ale odpowiednio dobrane dodatki mogą przekonać do niego nawet sceptyków.
Najczęściej przygotowuje się go z suszonych jabłek, gruszek, śliwek i moreli. Warto dodać również cynamon i goździki, a żeby wzmocnić świąteczny aromat niektórzy dodają również skórkę z pomarańczy.
12 potraw wigilijnych – lista proponowanych tutaj dań to oczywiście tylko podpowiedź tego, co może znaleźć się na Waszych świątecznych stołach. Każda rodzina może mieć swoje własne ulubione tradycje – sami wybierzecie najlepsze tradycyjne potrawy wigilijne, które ucieszą podniebienia i serca Waszych bliskich.
Poznaj także nasz catering wigilijny w Krakowie, który jest sposobem na to, aby proste a zarazem niebanalne potrawy trafiły prosto pod Twoje drzwi.